Jeśli chodzi o różne rozwiązania oświetleniowe, jest ich naprawdę sporo. Nie ma się co dziwić więc, jeśli akurat stoimy przed wyborem oświetlenia do swojego domu czy do pracy i nie mamy pojęcia, na które rozwiązanie się zdecydować. Dziś, kiedy to technologia jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie, mamy do czynienia ze stałym rozrastaniem się rynku oświetleniowego – wymyślane są coraz to nowsze rozwiązania. W naszych myślach może więc pojawić się swego rodzaju dylemat, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Ciekawym rozwiązaniem oświetleniowym, które możemy wykorzystywać przy wielu różnych sytuacjach, jest naświetlacz LED, który jest świetną alternatywą dla popularnych halogenów naświetleniowych. Światła ledowe towarzyszą nam już od wielu lat, choć dopiero ostatnich latach stały się one dość powszechne i spotykać można je w coraz to większej ilości różnych miejsc. Takie ledowe naświetlacze swoim wyglądem bardzo mocno przypominają właśnie wspomniane halogeny, lecz dość silnie się od nich różnią. Czym tak w ogóle są naświetlacze ledowe i w jaki sposób powinniśmy je wybierać?
Czym charakteryzuje się naświetlacz LED?
Naświetlacz ledowy jest tak naprawdę lampą o bardzo dużej mocy, dzięki czemu rewelacyjnie oświetla nawet mocno zaciemnione miejsca, czy też świetnie sprawdza się w nocy. Może on być wykorzystywany w naszej pracy, jeśli na przykład pracujemy na dworze, zwłaszcza po ciemku, ale również może on oświetlać po prostu jakieś bilbordy czy też elewacje budynków. Co ciekawe, taki naświetlacz rewelacyjnie radzi sobie nawet w bardzo zróżnicowanych warunkach pogodowych, co oznacza, iż możemy pracować na dworze bez martwienia się o pogodę panująca na zewnątrz. Jeśli chodzi o różnicę między LEDamii a halogenami, warto wiedzieć, iż LEDy są bardziej energooszczędne, a także mają dłuższą żywotność.
Jak wybrać odpowiedni naświetlacz ledowy?
Przed wyborem naświetlacza LED powinniśmy wziąć pod uwagę różnego rodzaju parametry naświetlaczy, ale również, co najważniejsze, powinniśmy zwrócić uwagę na nasze preferencje oraz potrzeby. To właśnie one powinny mieć kluczową rolę w wyborze odpowiedniego naświetlacza. Jeśli jednak chodzi o parametry naświetlaczy, warto zwrócić uwagę na przykład na moc danego naświetlacza, wyrażaną w lumenach; barwę światła; czujniki ruchu, które sprawdzają się zwłaszcza w miejscach, w których nie potrzebujemy stałego oświetlenia; czy również tak zwaną klasę szczelności, mówiącą nam o tym, w jakim stopniu dany naświetlacz jest odporny na czynniki zewnętrzne, na przykład na deszcz.