Dzięki postępowi nowoczesnych technologii badania USG pozwalają na szybkie zlokalizowanie nieprawidłowości w działaniu narządów wewnętrznych człowieka, postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.
Aparaty USG działają w oparciu o fale akustyczne, które są w stanie rejestrować kształt narządów, a na połączonym z ultrasonografem monitorze na bieżąco wyświetla się podgląd badanego aktualnie obszaru. Jak wygląda tego rodzaju badanie i co powinien o nim wiedzieć pacjent?
Czy badanie USG jest bezpieczne dla zdrowia?
Badanie rentgenowskie może doprowadzić do napromieniowania krwinek, a uszkodzony układ krwionośny z kolei może poskutkować anemią. Badanie to może również osłabić układ odpornościowy, przez co człowiek jest bardziej podatny na wszelkie infekcje i choroby. W przeciwieństwie do niego badanie ultrasonografem jest całkowicie bezpieczne dla człowieka i w żaden sposób nie wpływa negatywnie na jego organizm. Ultrasonografy pozwalają dzięki ultradźwiękom rozpoznać kształty narządów, dzięki czemu lekarz może z powodzeniem wykryć wszelkie nieprawidłowości w ich budowie czy działaniu.
Jak przebiega badanie USG?
Do badań USG używane są przenośne aparaty USG lub też stacjonarne ultrasonografy. Przed niektórymi z nich, takimi jak USG jamy brzusznej, pacjent powinien być na czczo, o czym wcześniej poinformuje go lekarz. Z kolei badanie USG pęcherza wymaga wypicia wcześniej kilku szklanek wody, aby pęcherz podczas badania był pełny. Samo badanie USG wymaga od pacjenta odsłonięcia tej części ciała, która ma zostać zbadana ultrasonografem. Wówczas lekarz przykłada do badanego obszaru głowicę posmarowaną specjalnym żelem. Pełni on dwie ważne funkcje, a mianowicie:
– sprawia, że głowica idealnie przylega do skóry na badanym aktualnie obszarze ciała
– sprawia, że urządzenie może być gładko i delikatnie przesuwane po skórze
– niweluje potencjalne zakłócenia w odczytywanym właśnie obrazie.
Żel ten jest więc kluczowym elementem badania, ponieważ bez niego fala akustyczna odbiłaby się od ciała, a obraz nie zostałby uzyskany.
Co lekarz widzi dzięki ultrasonografowi?
Badanie USG pozwala na pełne obrazowanie tkanek oraz większości narządów wewnętrznych człowieka. Dzięki niemu lekarz może znaleźć przyczynę problemów z układem wydalniczym, bólu brzucha i podbrzusza czy kłopotów wątrobowych. Warto jednak wiedzieć, że powietrze znajdujące się w żołądku oraz kości nie przepuszczają fal akustycznych, dlatego przenośne USG czy stacjonarne ultrasonografy nie pozwalają na zbadanie kości czy też żołądka, który wymaga badań gastroskopijjnych.